Blog numizmatyczny Monety Złoty Kopernik

Złoty KopernikWśród złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009 były i wielkie perełki, znane nie tylko w Polsce, ale także w różnych innych krajach. Jedną z takich monet był Fryderyk Chopin z siedemdziesiątego siódmego. Jednak w tamtym przypadku okazało się, że nakład czterech tysięcy egzemplarzy to trochę za mało. Dlatego Narodowy Bank Polski w dwa lata później, czyli w roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym dziewiątym, wydając kolejną monetę, podniósł nakład do pięciu tysięcy egzemplarzy. Ową kolejną moneta był Mikołaj Kopernik o wartości nominalnej dwóch tysięcy złotych.

Rewers monety nie różnił się niczym od monet, do których przywykliśmy: orzeł z napisem w otoku i datą po lewej i prawej stronie oraz nominałem u dołu. Awers przedstawia popiersie Mikołaja Kopernika, ogólnie rzecz biorąc zgodne z najbardziej rozpowszechnionymi wyobrażeniami na temat wyglądu uczonego. Nawiasem mówiąc, Kopernik zasłużył na miejsce na monecie nie tylko dziełem „O obrotach sfer niebieskich”, ale także rozprawą „O psuciu monety”, która powstała w związku z napływem olbrzymiej ilości fałszywych monet od naszych południowych sąsiadów.

Wracając jednak do samej monety: wykonana jest ona jak większość złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009, z kruszcu próby dziewięćset. Rant monety jest gładki, a tym, co jest dla Kopernika najbardziej charakterystyczne do znaczna dbałość o szczegóły wzoru. Tak samo jak Fryderyk Chopin, także Mikołaj Kopernik został wybity na krążku średnicy dwóch centymetrów i jednego milimetra, a moneta waży równe osiem gramów. Nakład pięciu tysięcy sztuk doprowadził do ustalenia obecnej ceny katalogowej na poziomie około tysiąca pięciuset- dwóch tysięcy złotych, ale nie ma żadnego problemu, żeby znaleźć nawet kilkakrotnie droższego Kopernika, tym bardziej że całkiem spora część nakładu przeszła w ręce zagranicznych kolekcjonerów.

Kopernik bowiem, obok Chopina i Skłodowskiej-Curie, jest jedną z najczęściej poszukiwanych polskich monet współczesnych. Był to bardzo udany początek dla złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009, choć numizmatycy otrzymawszy perfekcyjnie wykonane monety, chcieli wzbogacić swoje kolekcje o kolejne, równie atrakcyjne numizmaty, na co jeszcze musieli poczekać kolejny rok, kiedy to wyemitowano wspomniane wyżej monety z podobizną Skłodowskiej o charakterystyce bardzo podobnej do Chopina i Kopernika.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wujfranek.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *