Blog numizmatyczny Numizmatyka Zabezpieczanie monet

Zabezpieczanie monetZ próbami fałszowania pieniędzy można spotkać się zarówno w przypadku banknotów, jak i monet obiegowych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, iż fałszerstwa dotyczące monet obiegowych przynoszą osobie dopuszczającej się tego czynu korzyści znacznie mniejsze niż w przypadku fałszowania banknotów. Dlatego też próby fałszowania monet obiegowych podejmowane są rzadziej. Niemniej jednak stosuje się pewne zabezpieczenia, które mają na celu utrudnienie tego procesu. Jednym z zabezpieczeń jest stosowanie techniki bimetalowej w produkcji monet.. Monety wytworzone tą techniką składają się z rdzenia i pierścienia, przy czym oba elementy wykonane są z różnych stopów metali.

Uzyskuje się w ten sposób nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale także dodatkowe utrudnienie ewentualnej próby fałszerstwa. Przykład monet obiegowych wykonanych techniką bimetalową mogą stanowić polskie monety o nominałach 2 złote i 5 złotych. W przypadku monety dwuzłotowej rdzeń wykonany jest przy użyciu miedzioniklu, natomiast pierścień przy użyciu brązalu. W monecie pięciozłotowej można zauważyć odwrócenie kolejności stopów. Innym przykładem monet wykonanych w technice bimetalowej mogą być monety o nominałach 1 oraz 2 euro. Innym sposobem zabezpieczenia monet przed fałszerstwem jest stosowanie różnych rodzajów obrzeża monet. Mogą one być ząbkowane, gładkie, czy też naprzemiennie gładkie i ząbkowane.

W celu utrudnienia fałszerstwa stosuje się też odpowiednią głębokość i wyrazistość rzeźby powierzchni monety. Inaczej jest ona zwana reliefem. Dokładne odwzorowanie reliefu jest rzeczą trudną i z pewnością stanowi znaczną przeszkodę w przygotowaniu ewentualnego fałszerstwa. Inną techniką stosowaną w celu ochrony przed fałszerzami jest stosowanie stopu monetarnego o odpowiednim składzie, często trzymanym w tajemnicy. Stosowane w monetach obiegowych zabezpieczenia na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość błahe. Nie należy jednak zapominać, że wszystkie monety mają określony nominał. W związku z tym próba fałszerstwa i indywidualnej produkcji fałszywych monet może rodzić koszty w znacznym stopniu przekraczające wartość nominału. W związku z faktem, iż często próby te okazały by się nieopłacalne, celem fałszerzy częściej stają się banknoty. Dlatego też zabezpieczenia stosowane w monetach obiegowych można uznać za wystarczające.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *