Blog numizmatyczny Numizmatyka Wartość historyczna monety

Wartość historyczna monetyWartość nie leży tylko po stronie wyglądu oraz trudności zdobycia, ale także historii. Gdy moneta jest z czasów, gdy produkowana była zaledwie w kilkuset egzemplarzach- taki środek płatniczy jest znacznie wartościowszy. Ponadto, historia pokazuje nam, że monety w przeszłych epokach odgrywały bardzo ważne role. Gdy dana moneta była w skarbcu króla lub była nawet przez niego dotykana- środek płatniczy owiany jest kulturą oraz historią. To także zwiększa prestiż.

Numizmatyka szuka takich monet oraz stara się je uporządkować. Takie historyczne postrzeganie monety ciężko jest udokumentować. Dlatego podczas sprzedaży monety trzeba mieć dowody na to, że dana moneta miała wątek historyczny. W przeciwnym razie nie uda się nam sprzedać takiej monety lub jej zakupić. Przy numizmatyce także trzeba cechować się ostrożnością. W przeciwnym razie zostaniemy oszukani i kupimy zwyczajną monetę, która nie jest dużo warta. Wiele osób i kolekcjonerów już nabrało się na taki aspekt historyczny sprzedawanej monety.

1 thought on “Wartość historyczna monety”

  1. W moim odczuciu o wartości monety decyduje głównie nakład oraz kruszec z jakiego została wykonana. Im mniejszy nakład tym ciężej zdobyć czyli na logikę można przyjąć, że cena tej monety z czasem wzrośnie. Jedyny warunek to zakup po rozsądnej cenie emisji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *