Blog numizmatyczny Numizmatyka Techniki drukowania pieniędzy

Techniki drukowania pieniędzyNumizmatycy to już nie garstka bogatych pasjonatów zbierania monet i banknotów. Obecnie powstają kluby numizmatyczne, a nawet organizowane są zjazdy numizmatyczne. Jednak gdyby zapytać pasjonatów banknotów, jak one powstają, to zapewne niewielu z nich potrafiłoby udzielić na to pytanie poprawnej odpowiedzi. O ile numizmatycy skupiają się głównie na wyglądzie oraz wartości poszczególnych egzemplarzy, to warto również, aby znali oni techniki drukowania banknotów. W produkcji banknotów stosuje się głównie trzy techniki druku, są to: druk wypukły, płaski oraz wklęsły. Główna różnica pomiędzy tymi technikami dotyczy sposobu ułożenia elementów drukujących oraz niedrukujących.

Technika druku wypukłego nazywana jest często typografią i polega ona na naniesieniu farby na elementy poprzez dociśnięcie elementów wypukłych do powierzchni. Mówiąc prościej, po prostu bierzemy formę, która posiada elementy wypukłe odpowiadające wzorowi jaki chcemy nanieść na płaszczyznę, są to elementy drukowalne. Następnie przyciskami tę formę do elementu niedrukowalnego i wszystko jest gotowe. Wadą takiego druku są postrzępione brzegi naniesionego wzoru, dlatego nie jest to technika używana obecnie w Polsce do druku banknotów.
Kolejną techniką jest technika druku płaskiego.

Ta metoda jest bardzo prosta, umieszczamy sam wzór na naszym banknocie jeszcze bez nadruku, i następnie malujemy farbą, oczywiście wszystko wykonują maszyny. W ten sposób otrzymujemy tak zwane odbitki. Istnieją dwa sposoby produkcji odbitek: litografia oraz offset. Litografia jest skomplikowanym procesem i była używana przez bardzo krótki czas, i to głównie w grafice artystycznej. Natomiast offset polega na automatycznym robieniu odbitek za pomocą cylindra o kształcie wzoru, który jedynie pokrywa się farbą i odbija na papierze. Jest to najbardziej wydajna metoda, obecnie stosowana. Technika druku wypukłego przypomina nieco offset, ale jest bardziej złożona i obecnie stosowana jedynie do wykonywania rysunku na awersie banknotu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Flickr.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *