Blog numizmatyczny Dukaty Słowo o dukatach lokalnych

Słowo o dukatach lokalnychCzym jest ów dukat lokalny? Jest to moneta, która emitowana jest przez miasto, a produkowana przez Mennicę Polską. To gmina zamawiająca taką usługę decyduje o tym, jak będzie wyglądał ów dukat. Najczęściej do zaprojektowania go zatrudniani są artyści-plastycy, którzy w profesjonalny sposób potrafią połączyć charakterystyczne dla danego regionu symbole. Jest to atrakcyjne, bo nie spotykane na co dzień. Dukaty lokalne zbierają uwagę turystów, ale też lokalnej ludności. Numizmaty te są coraz częściej spotykane podczas różnych imprez promujących miasta. I za każdym razem zyskują przychylność i zainteresowanie osób uczestniczących w wydarzeniu.

Dukat lokalny powstaje w skomplikowanym procesie. Jego produkcja nie odbiega jakością od produkcji pieniędzy, które aktualnie są w obiegu. Każda moneta jest tworzona przez wielu profesjonalistów, w większości artystów plastyków, którzy zajmują się wyrobem tych małych arcydzieł sztuki. Duża część pracy jest wykonywana ręcznie, ponieważ osoby wytwarzające numizmaty wychodzą z założenia, że komputery nigdy nie są tak dokładne, jak wprawiony człowiek. Tak więc wkład pracy jest ogromny.

Produkcja zaczyna się od stworzenia gipsowego modelu monety, który jest kilkakrotnie większy od tego, co będzie oryginałem. Następnie jest tworzony odlew, który tworzy formę dla kolejnego odlewu tworzonego tym razem z innego materiału. W następnej kolejności odlew jest wprowadzany do komputera za pomocą skanowania. Tam wszystko jest udoskonalane i projekt jest podawany do produkcji. Tworzone są stemple, które wybijają w metalu wersje ostateczne monety. Te z kolei jedna po drugiej są dokładnie sprawdzane.

Gotowe monety trafiają do obiegu. Wtedy są nabywane przez osoby zainteresowane tymi małymi dziełami sztuki, na przykład kolekcjonerów. Pewne monety zyskują dosyć dużą wartość kolekcjonerską. Szczególnie te, które wyemitowane zostały w bardzo małym nakładzie, bądź te monety, które wykonane zostały jedynie z myślą o kolekcjonerach z metali szlachetnych. Przykłady można by mnożyć, ponieważ dukty lokalne, choć nie są bite przez Mennice Polską to jednak stały się integralną częścią krajobrazu numizmatycznego. Przez niektórych traktowane po macoszemu, jednak mają też spore grono miłośników, ponieważ jak żadna inna moneta doskonale opisują lokalne zwyczaje, historię i podejście do pieniądza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *