Blog numizmatyczny Dukaty Siedem Łódek – dukat lokalny

Siedem Łódek – dukat lokalnySiedem Łódek, z czym się może nam kojarzyć? Z morzem, wodą, rybami, rybakami? A może z miastem Łodzią? I to jest dobry trop! Ale czy Siedem Łódek komukolwiek kojarzy się z Misiem Uszatkiem? Jeżeli tak, to jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie. Bo właśnie wizerunek Misia Uszatka pojawił się na łódzkim dukacie lokalnym, który na cześć miasta dla którego został wyemitowany, został nazwany Łódką. Dlaczego Siedem Łódek? Liczba ta oznacza nominał monety. W praktyce najczęściej oznacza to, za jaką równowartość polskich złotych będzie można kupić dany numizmat. I w ten sposób mamy już następujące informacje: Siedem Łódek to dukat lokalny, który ma wybity wizerunek Misia Uszatka i nabyć go można za siedem złotych.

Jednak czym jest dukat lokalny? Jest to moneta, która jest emitowana przez pragnącą się wypromować gminę bądź miasto. W przypadku Siedmiu Łódek, miastem tym jest Łódź. W jakim celu miasto ma emitować takie pieniądze? Ostatnimi czasy jest to modny sposób promocji. Dukaty lokalne w odpowiedni sposób oddziałują na osoby uczestniczące w danych wydarzeniach. W szczególny sposób zaznaczają się w pamięci wizerunki widniejące na monetach, które są nietypowymi. Dodatkową atrakcją jest możliwość płatności danym dukatem. Istnieje ona jednak jedynie na danym terenie, w określonym czasie i jedynie w wyznaczonych przez organizatorów akcji punktach usługowych. Jednak jest to znaczne urozmaicenie.

Jeżeli chodzi o rok emisji Siedmiu Łódek, to zostały one włączone do obiegu w roku dwa tysiące dziewiątym. Dodatkową techniką, jaka została zastosowana przy ich tworzeniu jest technika kątowa. Co to oznacza? Jest to technika, która umożliwia umieszczenie na monecie dwóch obrazków, które ukazują się w zależności od tego pod jakim kątem się ogląda monetę. Wykonane zostały z bimetalu. Obowiązywały one od dwudziestego czwartego października roku dwa tysiące dziewiątego, aż do trzydziestego pierwszego grudnia tegoż roku. Zaprojektowane zostały przez Roberta Kotowicza.

Dlaczego akurat Miś Uszatek? Chyba każdy kojarzy wytwórnię filmową Semafor. To właśnie w niej powstała cała koncepcja Misia Uszatka. Od pomysłu po wykonanie, Miś Uszatek – można by rzec – urodził się w Łodzi. A czy to nie jest najwspanialszy sposób na promowanie się – użycie bohatera z naszego dzieciństwa? Każdy z nas go zna, a od dziś będzie kojarzył Misia Uszatka z Łodzią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *