Blog numizmatyczny Akcesoria Popularne holdery

Popularne holderyJednym ze sposobów gromadzenia i przechowywania monet kolekcjonerskich są tzw. holdery. Są to takie niewielkie kartonowe opakowania które można samodzielnie zszyć lub zakleić. Pozwalają one oglądać monety z obu stron przez specjalną folię. Czyli bez problemu ujrzymy zarówno awers jak i rewers monety bez konieczności wyciągania jej z holderu. W holderach znajduje się również miejsce na opis każdej monety, pochodzenie, rok emisji , wartość itd. Do przetrzymywani holderów przeznaczone są natomiast specjalne skrzyneczki. Innym nieco droższym sposobem przechowywania monet są eleganckie palety albo kasetki.

Często bardzo eleganckie wykończone specjalnym materiałem typu aksamit czy atłas. Same palety są wytworzone ze specjalnego drewna nadającego się do przechowywania monet. Czasem bardzo pokaźne kolekcje przechowuje się w całych szafkach zwanych tez sekretarzykami numizmatyków. Taki sekretarzyk wyposażony w kilka szuflad a w nich palety z monetami to naprawdę bardzo ładną ozdoba każdego domu. Numizmatycy często zamawiają takie sekretarzyki na specjalne zamówienie u stolarzy tak aby kształtem i rozmiarem pasowały do wystroju wnętrza. Jest to dość drogi sposób gromadzenia swojej kolekcji ale zagorzały numizmatyk potrafi zrobić bardzo wiele aby odpowiednio wyeksponować swoje zbiory.

Inaczej przechowuje się monety zakupione wyłącznie w celach inwestycyjnych. Poza tym że większość ich posiadaczy przechowuje je w zamkniętych sejfach albo skrytkach bankowych, nie przywiązują szczególnej wagi do sposobu przechowywania tych monet. Są to najczęściej spec lanie woreczki gdzie monety przechowuje się „grupowo” albo nieciekawie wyglądające pudełeczka. W tym przypadku chodzi wyłącznie o to aby chronić monety przed uszkodzeniem mechanicznym czy narażeniem na działanie niewłaściwych czynników atmosferycznych czyli zbyt wysoka czy zbyt niska temperatura albo wilgoć które mogą spowodować nalot czy matowienie monet.. Nie ma tutaj mowy o wartościach sentymentalnych jak w przypadku monet kolekcjonerskich.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Allegro.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *