Blog numizmatyczny Monety Polski rok obrzędowy

Polski rok obrzędowyW 2001 roku Narodowy Bank Polski zaprezentował kolekcję numizmatyczną „Polski rok obrzędowy” której celem było przedstawienie niepowtarzalnej polskiej tradycji i zwyczajów. Od początku emisji serii ukazało się osiem monet przedstawiających cztery zwyczaje i obrzędy. Ukazywały się następujące serie: Noc Świętojańska, 2006 r.; Dożynki, 2004 r.; Śmigus-Dyngus, 2003 r.; Kolędnicy, 2001 r. Noc świętojańska jest najkrótszą nocą w ciągu roku. Wypada na noc z 23 na 24 czerwca. Tradycyjnie nazywana jest także nocą palinocką lub sobótką. Święto przypadające w przeddzień święta Jana Chrzciciela od wieków było łączeniem tradycji pogańskiej z religią katolicką. Ta noc przez wielu była uznawana jako magiczna. Wierzono, że właśnie wtedy dzieją się liczne cuda. Wszyscy poszukiwali kwiatu paproci, o którym legenda mówiła, że ma niezwykłą moc.

Ogromną wartość przywiązywano także do wody. Powszechny był zwyczaj kąpieli, a także puszczania wianków na wodę przez wszystkie panny. Kolejnym zwyczajem uwiecznionym na numizmatach wydawanych przez NBP były dożynki. Jest to święto plonów obchodzone po zakończeniu żniw. Od wieków obchodzone było przez Słowian. Z czasem wprowadzane było przez właścicieli majątków ziemskich, a także bogatych gospodarzy i samorządy wiejskie. W 2003 roku na numizmatach z tej serii przedstawiono zwyczaj Śmigus-dyngus – zwany także lanym poniedziałkiem. Zwyczaj obchodzony w Poniedziałek wielkanocny, zgodnie z którym chłopcy polewają dziewczęta wodą.

We współczesnej tradycji wszyscy, którzy obchodzą to święto polewają się bez żadnych ograniczeń. Wywodzi się on z dwóch starych obrzędów: śmigusa i dyngusa. W kulturze słowińskiej Śmigus polegał na biciu się gałązkami wierzby po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co miało symbolizować oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszych wiekach z grzechu. Pierwszym zwyczajem umieszczonym na tej kolekcji numizmatycznej był zwyczaj kolędowania. Przedstawieni zostali kolędnicy w tradycyjnych przebraniach. Zwyczaj ten występuje w okolicach Bożego Narodzenia. Kolędnicy chodzili od domu do domu, życząc mieszkańcom pomyślności w Nowym Roku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Sprzedajemy.pl

1 thought on “Polski rok obrzędowy”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *