Blog numizmatyczny Banknoty Pierwsze polskie złotówki

Pierwsze polskie złotówkiRok 1919 był bardzo ważny jeśli chodzi o polską politykę monetarną. Z jednej strony Sejm RP w ustawie z 19.01.1919roku ustanowił, ze polską walutą będzie złoty, dzielony na 100gr, jednocześnie przesunął czas wprowadzenia jednostki monetarnej na czas nieokreślony. Ustawodawca reaktywował Bank Polski, który miał zastąpić dotychczasowego emitenta polskiej waluty – Polską Krajową Kasę Pożyczkową. W skład rady nowego emitenta miały wejść osoby z rady PKKP. Zamówiono nawet w bankach zachodnich banknoty nowej waluty. Były to banknoty o nominałach 1,2,5,10,100,500,1000,5000zł. Druk banknotów o niższych nominałach zostały powierzone francuskiemu bankowi centralnemu Banque de France.

W większości na banknotach były umieszczona podobizna Tadeusza Kościuszki, jedynie na 5zł banknocie był książę Józef Poniatowski. Większe nominały banknotów od 100zł do 5000zł zostały drukowane w drukarni współpracującej z Bank of England – Waterlow & Sons Limited. Co ciekawe o ile nawet najmniejsze banknoty marki polskiej posiadały znaki wodne zabezpieczające polskie pieniądze to w przypadku najniższych nominałów złotych polskich brakowało tego zabezpieczenia. Pojawiły się dopiero w późniejszych emisjach tych banknotów. Postać Tadeusza Kościuszki była najczęściej wykorzystywana na polskich banknotach pochodzących z okresu przedwojennego, w pierwszej emisji był na wszystkich nominałach oprócz wspomnianych 5złotych.

Dopiero na banknotach pochodzących z 1924 roku pojawiła się postać królowej Jadwigi. W 1924 roku pojawiły się w emisji dziwne banknoty zwane bilety zdawkowe. Były to banknoty zastępcze za grosze, gdyż szybko okazało się, że zamówiono o wiele za mało monet o niskich nominałach. Najniższe nominały biletów zdawkowych tj. 1 gr oraz 5 gr, zostały wydrukowane na połówkach banknotów marek polskich, natomiast pozostałe miały postać normalnych banknotów z jednej strony były wydrukowane reprodukcje monet, które miały zastąpić, z drugiej strony były umieszczone rysunki przedstawiające pomniki warszawskie. Bilety te były w obiegu do końca roku 1924.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Bs.net.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *