Blog numizmatyczny Monety Pierwsza moneta na świecie?

Pierwsza moneta na świecie?Każdy z nas posługuje się codziennie pieniędzmi. Najczęściej są to monety. Ale niewielu z nas zastanawia się jaka moneta była pierwszą na świecie? Z pewnością taka moneta to bezcenny skarb dla osób, które pasjonują się numizmatyką. Otóż obecnie za najstarszą monetę świata uznaje się lidyjski szekel króla Alyattesa II. Ta moneta najprawdopodobniej pochodzi z około 600 roku przed naszą erą. Są to tak odległe czasy, że trudno sobie nawet je wyobrazić. Tym bardziej fascynujące jest, nie tylko dla numizmatyków czy historyków, znaczenie takiego znaleziska. Świadomość, że tyle wieków temu ludzie już korzystali z tego rodzaju środków wymiany pieniężnej, wprawia w pewien stan zadumy nad sposobem życia i zachowania ówczesnych społeczeństw. Monety uznaje się za pewien postęp cywilizacji, a tu się okazuje, że już przed naszą erą je wykuwano.

Ta najstarsza moneta świata waży jedną trzecią statera i jest wykuta z elektrum, czyli stopu złota i srebra. Stater to grecka miara wagi i dosłownie oznacza: ten który waży. Wygląd tej monety jest bardzo szczególny, na awersie widnieje głowa ryczącego lwa. Właśnie ze względu na tego lwa, numizmatycy nazywają ją powszechnie The Lydian Lion Trite. Jeżeli chodzi o wartość tej monety to była ona bardzo duża. Choć fizycznie ważyła niewiele, to miała ogromną siłe nabywczą. Z jednej strony mówi się, że jedna taka moneta to równowartość miesięcznej pensji, a z drugiej, że można było kupić za jednego szelinga jedenaście owiec albo dziesięć kóz.

Jak na ówczesne czasy był to majątek, dlatego można mniemać, że bito niewiele tego rodzaju monet. Kwestią sporną jest czy lidyjski szeling to autentycznie najstarsza moneta na świecie. Historycy nie mają wątpliwości, że jest to możliwe, ale zastrzegają jednocześnie, że w danym okresie bito w innych krajach kilkaset innych monet, więc ciężko jest powiedzieć ze stuprocentową pewnościa, która z monet była pierwszą. Jednak bezsprzeczny jest fakt, że jest to najbardziej pożądana moneta na świecie przez numizmatyków.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *