Blog numizmatyczny Numizmatyka O awersie słów kilka

O awersie słów kilkaWażniejszą stroną monety jest awers, gdzie wygrawerowany jest portret władcy lub godło państwowe. Najczęstszym portretem figurującym na środkach płatniczych świata jest portret królowej Elżbiety II. Królewskie Mennice w Anglii, Australii i Kanadzie w okresie długiego panowania królowej uwieczniły jej portret na niezliczonej ilości monet i banknotów obiegowych i kolekcjonerskich. Monety kolekcjonerskie wybijane z najcenniejszych kruszców w tych światowych potęgach menniczych, mają zawsze na awersie wizerunek królowej. Monety bulionowe, wyemitowane z okazji diamentowych godów Elżbiety II wyprodukowano także z jej wizerunkiem. To swoisty rzwyczaj uwieczniania władcy na środkach płatniczych, który trudno będzie zmienić.

Monety euro będące środkiem płatniczym w wielu krajach Europy mają wspólną stronę europejską i drugą narodową, która wskazuje na kraj emisji monety. Także znaki mennic zaznaczone na monetach euro wskazują na kraj emisji pieniądza. Na rantach monet są wygrawerowane symbole państw, które wyemitowały monetę. Monety euro produkowane są ze stopu miedzi, niklu, mosiądzu, natomiast centy ze stopu Nordic Gold.

1 thought on “O awersie słów kilka”

  1. Portret królowej Elżbiety II jest praktycznie na każdej ważniejszej walucie. Nie ważne czy kolekcjonerska czy też nie. Nawet funty brytyjskie mają wizerunek królowej. Trzeba również zaznaczyć, że monety z wizerunkiem królowej (kolekcjonerskie) są przeważnie droższe. Awers z królową to połowa sukcesu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *