Blog numizmatyczny Numizmatyka Numizmatyka – inwestycja w monety

Numizmatyka – inwestycja w monetyNumizmatyka – dla niektórych wspaniałe hobby polegające na kolekcjonowaniu monet oraz innych środków płatniczych wydanych na przestrzeni dziejów, dla innych świetny sposób na inwestowanie. Ile osób się zajmuje tyle głosów wskazujących jak inwestować w monety. Czy inwestować tylko w monety, które są wybite z metali szlachetnych, przez współczesne mennice, a może inwestować w monety historyczne, które z pewnych powodów osiągają wysokie ceny? A może nie ma jasno określonego sposobu na inwestowanie w monety. Jednego dnia może przynieść inwestorom zysk moneta, która wypuszczona na rynek została w bardzo krótkiej serii kilkuset sztuk, natomiast następnego dnia może to być moneta, która zostaje wyemitowana w setkach tysięcy sztuk.

Taki sposób inwestowania jest dla początkujących metodą dywersyfikacji portfela. Dlatego część analityków uważa, że nie powinno się inwestować więcej niż 10 procent. Proponuje się również inwestowanie przede wszystkim w monety tylko kolekcjonerskie. Szczególnie jest to polecane dla inwestorów, którzy dopiero zaczynają wkładać swoje zasoby pieniężne w numizmatykę. Inwestowanie w monety kolekcjonerskie wiele zalet, jedną z nich jest to, ze wszystkie monety z serii są jednakowej wagi, choć może się różnić rozmiarem, dodatkowo monety emitowane jako kolekcjonerskie umieszczane są w specjalnych tzw. Klipsach, które utrudniają uszkodzenie monety.

Muszą oni jednak pamiętać, że pośpieszna sprzedaż posiadanych monet może nie być korzystna, nie zawsze można trafić z zapotrzebowaniem na daną monetę, więc może się tak zdarzyć, że sprzedana zostanie ona poniżej jej wartości rynkowej. Najpewniejszym wydaje się inwestowanie w monety wykonane ze złota. Wynika to z tego, że cena złota zawarta w monecie określa cenę minimalną, poniżej której cena monety nie może spaść. Przy obecnych cenach kruszcu, monety takie dają w ciągu dość krótkiego okresu kilkuset procentowy zysk. Monety okazują się dobrym sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy, pod warunkiem, że inwestor będzie się stosował do zaleceń specjalistów.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *