Blog numizmatyczny Monety Monety koronne

Monety koronnePoza aktualnymi monetami różnych krajów kolekcje numizmatyczne często zawierają też dowody na historyczne znaczenie monet, pewne szczególnie piękne okazy monet, które odegrały wielką rolę w historii, albo z jakichś innych powodów warte są przechowania. Wyjątkowymi numizmatami są monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego, które spełniają obie te przesłanki: po pierwsze są świadkami historycznej reformy monetarnej, a po drugie, mają opinię najładniejszych polskich monet, jakie kiedykolwiek były bite.

To kwestią wyboru kolekcjonera jest, na czym chce skupić się prowadząc swoją kolekcję i niewykluczone, że monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego nie znajdą się w kręgu jego zainteresowań. Jednak patrząc na nie, trudno oprzeć się pokusie włączenia ich do kolekcji pod byle pozorem, albo też i bez niego. Monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego powinny mieć spore znaczenie, zwłaszcza dla polskich kolekcjonerów. Choćby dlatego, że są bardzo cenione za granicą, więc niedobrze by się stało, gdybyśmy my o nich zapomnieli.

Poza tym, czy się to komuś podoba, czy nie, monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego są elementem naszej własnej historii. To właśnie te monety były jednym z najbardziej istotnych elementów przeprowadzonej przez Poniatowskiego reformy monetarnej. Ktoś złośliwie mógłby zauważyć, że i tak na niewiele to pomogło, bo oddaliśmy zaborcom kraj w lepszej kondycji, ale z drugiej strony, jest to doskonałe świadectwo, które pozwala nam sądzić o wartości podjętej wówczas próby.

Monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego na pewno są warte włączenia do kolekcji, przynajmniej w jakiejś skromnej reprezentacji, choćby dobrze wyglądającego grosza czy szeląga, niekoniecznie od razu musimy starać się znaleźć całą kolekcję i to jeszcze uszeregowaną rocznikowo. W pewnych kręgach numizmatyków panuje przekonanie, słuszne chyba zresztą, że włączenie nawet pojedynczej monety koronnej Stanisława Augusta Poniatowskiego do dowolnej kolekcji byłoby wyrazem szacunku dla rozpoczętej reformy, a także, co bardziej oczywiste, że podniesie wartość estetyczną w zasadzie każdej kolekcji, bo wszak mowa o jednych z najpiękniejszych monet, jakie kiedykolwiek były bite w jakimkolwiek zakątku świata. Warto więc włączyć monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego do kolekcji choćby i po to, żeby mieć się czym pochwalić.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Triplex.blox.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *