Blog numizmatyczny Mennica Mennica Wrocławska

Mennica WrocławskaJedną z mennic, która w znaczący sposób zaistniała w historii pieniądza w Europie jest mennica wrocławska. Powstała ona za panowania Bolesława Śmiałego w latach 1040 – 1081. Pierwsze emitowane pieniądze to były srebrne denary.

Losy mennicy we Wrocławiu są ściśle powiązane z historią Śląska. W 1335 roku mennica przeszła pod rządy Czech. W 1662 mennicę wykupili Habsburgowie, produkowano wówczas dukaty, talary, guldeny i grosze. Następnie mennicę przejęli Prusacy. Emisję monet mennica wrocławska zakończyła w pierwszej połowie XIX wieku wraz ze śmiercią króla Prus Fryderyka Wilhelma III Hohenzollerna.

Wyprodukowane monety miedziane i srebrne w mennicy wrocławskiej na przestrzeni lat mają unikalną wartość numizmatyczną. Obecnie mennica zajmuje się dystrybucją sztabek złota i srebra z innych międzynarodowych mennic. Ostatnio wyszła z propozycją przetrzymywania u siebie, oczywiście za opłatą cennych kruszców. Mennica wrocławska ma również zamiar zelektronizować bilety komunikacji miejskiej we Wrocławiu oferując tzw. kartę miejską. Szukając zysków mennica czyni starania wejścia na GPW, początkowo na rynek New Connet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *