Blog numizmatyczny Monety Ludzie nauki

Ludzie naukiNBP, po spektakularnym sukcesie monety z Chopinem w siedemdziesiątym siódmym roku postanowił trzymać się wytyczonej drogi i wydać jeszcze kilka monet ze sławnymi Polakami. Ostatecznie okazało się, że z kilku kolejnych zrobią się zaledwie dwie, jedna z Kopernikiem, druga ze Skłodowską-Curie, jednak i one stały się idealnymi typami. Zestaw Chopin-Kopernik-Skłodowska stał się przez pewien czas jednym z najbardziej poszukiwanych zestawów numizmatów, choć de facto nigdy jako zestaw nie był sprzedawany. Jednak wszystkie te trzy monety łączyło wiele cech wspólnych, w związku z czym numizmatycy wydzielili je w serię sławni Polacy w ramach złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009.

Później jeszcze kilkakrotnie Narodowy Bank Polski próbował powtórzyć tak wielki sukces, okazało się jednak, że drugi raz coś takiego jest poza zasięgiem możliwości czyichkolwiek. Choć pomiędzy tymi trzema monetami, tak samo zresztą, jak i między osobami na nich prezentowanymi, istniały dość poważne różnice, to jednak z jakichś powodów utarło się, że symbolami kolekcji złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009 będą właśnie monety z wizerunkiem Chopina, Kopernika i Skłodowskiej. Oczywiście nie stały się znakiem w sposób formalny, ale poważna kolekcja monet kolekcjonerskich nie może się bez nich obejść.

Najdziwniejsze jest jednak to, że choć później złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 również powstawały w najróżniejszych, często bardzo popularnych wariantach i wzorach, nigdy żadna inna moneta, ani tym bardziej kilka z nich, nie dogoniło popularnością tej słynnej trójki. Zresztą monety z Chopinem, Kopernikiem i Skłodowską są wymieniane jako numizmatyczne symbole Polski nie tylko w kraju, ale i za granicą, co może być doskonałą miarą ich popularności.

Mennica Polska wybijając trzy doskonałe monety z rzędu potwierdziła niezwykle wysoką jakość swoich wyrobów, z której zresztą słynie do dziś wśród numizmatyków na całym świecie. Z jednej strony jednak żal, że złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 nie wzbogaciły się od razu o kolejne monety z serii sławnych Polaków, jednak z drugiej strony- może to i lepiej, ponieważ w ten sposób powstała nieformalna, krótka seria monet naprawdę wyjątkowych na skalę światową, choć i Chopin i Skłodowska, i Kopernik, choć ten ostatni rzadziej, trafiali na monety kolekcjonerskie całego świata. Mimo to jednak złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 pozostają w tej kwestii niedoścignionym wzorem.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Sprzedajemy.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *