Blog numizmatyczny Monety Kolekcjonowanie numizmatów

Kolekcjonowanie numizmatówKolekcjonowanie znaczków pocztowych, kart telefonicznych czy rzeczonych już numizmatów traci aktualnie na popularności. Jednak wielu z nas pamięta jak ojciec lub dziadek wyciągał z szafy stary klaser albo album i z pełnym rytuałem pokazywał nam kolejne „zdobycze”. Wiedza na temat skolekcjonowanych okazów oraz duma z jaką je prezentowali często wywierała, przynajmniej na mnie, niesamowite wrażenie. Z niewiadomych względów dzisiaj kolekcjonowanie straciło na popularności. Przyczyną może być rozwój technologii, która pozwala nam oglądać masę egzemplarzy przez internet. Kolejną przyczyną może być ciągły pęd życia, który odbiera czas na drobne przyjemności i pasje.

Numizmaty sprzed lat potrafią jednak przypomnieć nam wiele sytuacji i chwil z młodości. Monety kolekcjonerskie z lat 70-tych czy 80-tych pomogą wrócić do czasów PRL w Polsce lub do wydarzeń sportowych z tamtych czasów. Wizerunki tam umieszczane mają przeróżną tematykę. Możemy zobaczyć na nich królów Polski, ważne osobistości historyczne, polskie zabytki, zwierzęta żyjące w kraju nad Wisłą i wiele, wiele innych. W latach 1972-2009 ukazała się niesamowita liczba kolekcji monet, które oprócz przedstawianych wizerunków różniły się nominałami, a nawet kształtem. W dzisiejszych czasach większą popularnością cieszą się hobby dynamiczne. Ciągły brak czasu i chęć osiągnięcia czegoś natychmiast odrzucają z zasady zbieranie monet kolekcjonerskich. Na nowy egzemplarz trzeba bowiem poczekać, poszukać go i wydać często niemałe pieniądze.

Życie uczy nas jednak, że czekając na coś długo mamy później z tego osiągnięcia dużo więcej satysfakcji i radości, niż z kwestii, które osiągamy szybko i bez wysiłku. Kolekcjonowanie jest to więc na pewno hobby dla ludzi cierpliwych i pasjonatów. Poszukiwania wymarzonych egzemplarzy trwają czasami tygodniami. Nie chodzi tu może o monety z ostatnich 30stu lat, ale o starsze pozycje. Numizmaty z lat 1972-2009 są bowiem dostępne w wielu sklepach internetowych lub kolekcjonerskich, a ich stan fizyczny jest najczęściej stosunkowo dobry. Popularność jednak monet kolekcjonerskich z tamtego okresu, nie oznacza, że są one tanie. Ceny wahają się od 50 nawet do 700 złotych. Znam jednak ludzi, którzy mimo niewielkiego nakładu finansowego, zdobywali wyjątkowe egzemplarze, o których innym jedynie się śniło. No cóż – chcieć to móc.

2 thoughts on “Kolekcjonowanie numizmatów”

  1. Mam całkiem pokaźna kolekcję monet kolekcjonerskich, nie jestem jednak fanem – robię to w celach czysto zarobkowych. Zastanawiałem się ostatnio nad zainwestowaniem w sztabki złota, zakupione np. tu (odnośnik usunięty). Obawiam się tylko, że nie jest to tak pewna inwestycja jak monety, ze względu na dość duże wahania cen tego kruszcu. Co uważacie, warto zainwestować?

  2. Kolekcjonowanie monet ma to do siebie, że praktycznie przeważnie traci się na kolekcji. Ciężko znaleźć monetę, która zyska. Na zdjęciu znajdują się monety PRL, które sprzedawane są na serwisach aukcyjnych na kilogramy. Cena jest niska. Kilogram można kupić nawet za 10 zł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *