Blog numizmatyczny Monety Kolekcje monet z lat 70-tych

Kolekcje monet z lat 70-tychLata siedemdziesiąte XXw. obfitowały w interesujące kolekcje monet dla hobbystów i pasjonatów. Bardzo ciekawą serią były monety przedstawiające królów Polski i wybitne osobistości z życia naukowego i kulturalnego. W obiegu kolekcjonerskim możemy znaleźć monety przedstawiające między innymi: F. Chopina (wydane w 1972, reedycja w 1974r.), Mikołaja Kopernika (1973r, reedycja 1974r.) czy Tadeusza Kościuszkę (1976r.). Poczet królów Polski wydany w latach 70-tych jest również interesującym zbiorem monet, na którym przedstawieni są polscy monarchowie poczynając od Mieszka I po dynastię Jagiellonów i późniejszych. Monety te występują w przeróżnych nominałach, które wskazują również na zmiany inflacji w Polsce. Ceny stanów menniczych tych wydań wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kolejną serią wydaną w latach 70-tych, jest edycja przedstawiająca zwierzęta chronione w Polsce. Numizmatyczna podróż przez polską faunę, z zachodu na wschód i z północy na południe przedstawia gatunki zwierząt, które zamieszkują parki narodowe i wymagają szczególnej opieki ze strony rządu i organizacji. Na monetach tych możemy znaleźć łosie, kozice, głuszce, rysie, sowy, niedźwiedzie, żubry i wiele, wiele innych cennych dla przyrody zwierząt, które żyją między Wartą a Bugiem. Jak widać mennica polska w latach 70-tych dostała zlecenia na monety kolekcjonerskie o mniejszej lub większej wartości edukacyjnej. Możemy bowiem znaleźć na numizmatach przedstawicieli literatury, sztuki, postacie historyczne jak również serię wskazującą na potrzebę ochrony polskiego środowiska naturalnego. Zdecydowana większość monet z tamtego czasu wytwarzana była w metodzie lustrzanki o gładkich rantach.

Jak tu nie kochać numizmatyki? Na takie okazy z lat 70-tych warto wydać dzisiaj trochę więcej i poczuć klimat tych monet, tych czasów. Z miłą chęcią uczyłbym swoje dzieci historii pokazując im kolejnych królów Polski oraz opowiadałbym o Konopnickiej, Korczaku i Kochanowskim przekładając kolejne monety kolekcjonerskie, które znalazły się w moim posiadaniu. Monety z lat siedemdziesiątych ukazywały się w nakładach ok. 25tys. egzemplarzy. Dobrze szukając w internecie można się natknąć na prawdziwe perełki z lat 1972-1980. Warto przejrzeć oferty sklepów z numizmatami i ustrzelić parę egzemplarzy z lat 70-tych bo jest w czym wybierać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *