Blog numizmatyczny Monety Kolekcja monet euro

Kolekcja monet euroMonety euro wydawane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i trzy spoza niej są często ważnymi elementami kolekcji numizmatów. Zresztą w przypadku trzech państw niebędących członkami Unii Europejskiej, czyli San Marino, Watykanu i Monako, większość rodzimych monet opuściła już granice kraju i dostała się do prywatnych zbiorów w całej Europie.

Stosunkowo rzadko buduje się kolekcje monet euro jako takich, ale i to może być ciekawym doświadczeniem, ponieważ różne narodowe rewersy wykazuję wielkie zróżnicowanie, a w niektórych państwach istniało po kilka serii, w Belgii na przykład trzy, czy przym dwie pierwsze były w minimalnym nakładzie, ponieważ nie spełniły wymogów prawnych.

Jednak różnorodność monet euro jest tak wielka, że z powodzeniem mogą one zasilić różne kolekcje o tematyce na przykład przyrodniczej: słoweńskie, austriackie czy fińskie, muzyki: irlandzkie, marynistyczne, jak monety greckie. Możliwości monet euro są w tym zakresie spore, choć nie brak i takich, które raczej nie budzą pożądania kolekcjonerów. Jest tak z monetami euro wydanymi przez Estonię, a których rewers to jedynie mapa kraju, albo Belgię, gdzie wszystkie monety ozdobione są rewersem z popiersiem królowej Beatrix. Jednak i dla tych mniej popularnych monet można znaleźć miejsca w różnych zbiorach. Najpopularniejsze jednak pozostają monety włoskie i portugalskie.

Zazwyczaj kolekcje takie buduje się w oparciu o monety drugiej klasy: monet w stanie menniczym jest bardzo niewiele, z kolei stan trzeci, czyli monety obiegowe, niezbyt pasuje do poważnych zbiorów numizmatycznych, choć i one mają swoje uroki i niektórzy numizmatycy wolną zbierać monety euro właśnie w trzeciej klasie, jako monety stricte obiegowe i budować na przykład kolekcję monet obiegowych państw dawnego bloku sowieckiego albo dowolnej innej grupy. Aranżacja kolekcji jest w pełni suwerenną decyzją kolekcjonera, a monety euro w tak dużej jak obecnie różnorodności mogą jedynie znaleźć swoje miejsce w każdej z wymienionych kolekcji. Nawet wspólny awers niczego nie zmienia i pozwala monetom na zachowanie indywidualnego charakteru, co jest widoczne zwłaszcza na przykładach takich jako słoweńskie monety euro, gdzie każdy nominał otrzymał zupełnie nowy rewers, choć czasem nawiązujący do symboliki dawnych walut narodowych- monety euro przez to jednak wcale nie tracą na atrakcyjności a nawet wręcz przeciwnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *