Blog numizmatyczny Akcesoria Jak przechowywać kolekcje

Jak przechowywać kolekcjeKażdy kto po raz pierwszy zaczyna gromadzić numizmaty musi dokonać wyboru jak będzie je przechowywał. Oczywiście z biegiem lat kiedy kolekcja się powiększy na pewno zmieni sposób jej przechowywania ale na początku kolekcjonerzy zaczynają raczej od tanich sposobów. Jednak przechowywanie monet jest dość istotną kwestią. Jeżeli chcemy aby nasze minety zachowały dobry stan to musimy o nie odpowiednio dbać. Numizmaty w żadnym wypadku nie powinny uleż zniszczeniu, tracą wtedy swoją wartość kolekcjonerska. Dlatego przechowywanie monet luzem na przykład w szufladzie czy jakimś pojemniku jest niepoważne. Metod gromadzenia numizmatów jest co najmniej kilka. Jedna z nich to specjalne plastikowe i przeźroczyste kapsle.

Zabezpieczają one co prawda monetę ale nie pozwalają na fachowa segregacje kolekcji pyzatym są stosunkowo drogie, ponieważ do każdej monety potrzebny jest oddzielny kapsel o dokładnie takich samych wymiarach jak moneta. Cześć monet jest w takich kapslach sprzedawane prze banki. Rozwiązaniem natomiast dla kapsli jest umieszczanie ich na specjalnych paletach. Paleta tak pozwoli na poukładanie kolekcji, jak również ułatwi sprawę oglądania bez zbędnego bałaganu. Należy jednak wspomnieć że jest to kolejny wydatek rzędu kilkaset złotych. Dlatego większość początkujących numizmatyków korzysta z szeroko dostępnych klaserów.

Różnica często dotyczy ceny a co za tym idzie jakości takiego klasera. Ważne jest aby klaser wykonany był z odpowiedniego tworzywa które będzie w pełni zabezpieczać monetę a nie narażać ją na uszkodzenia typu zarysowania, matowienia itp. Jak wiadomo niektóre tworzywa sztuczne mogą wchodzić w reakcje chemiczne z metalem co z pewnością nie wpływa dobrze na stan monety. Kupując klaser warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość tworzywa. Czy koperty do których będziemy wkładać monety są odpowiednio mocne, czy maja zabezpieczenia przed wysuwaniem się monet i w końcu czy mają różne wielkości tak aby można było przechowywać w nich nominału o różnych rozmiarach

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Enumizmatyczny.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *