Blog numizmatyczny Metale szlachetne Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?Inwestycja w złoto jest to obecnie jedna z najbardziej znanych form inwestowania już od wielu wieków. Zapotrzebowanie na ten surowiec oraz niepewne czasy powodują, że jego ceny rosną w dość szybkim tempie. Złoto jak zwykle świetnie sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, wynika to z faktu, że cena złota jest odporna na czynniki, które powodują wahania kursów akcji na giełdach światowych. Nawet można powiedzieć, że to co powoduje kryzys na rynkach światowych, równocześnie powoduje, że kurs złota jest co raz wyższy.

Na dzień dzisiejszy jest wiele sposobów inwestowania w złoto. Metody te można najprościej podzielić na tradycyjne, zwane również inwestowaniem bezpośrednim oraz metody nowoczesne – czyli inwestycje pośrednie. Metodami bezpośrednimi są zakupy złota w fizycznej postaci. Inwestorzy kupują złoto w postaci sztabek, tzw. Monet bulionowych oraz biżuterii. Już od lat taka inwestycja w złoto jest najpopularniejsza, gdyż złoto mamy w fizycznej postaci. Szczególną popularnością cieszą się monety kolekcjonerskie, bowiem do wartości kruszcu dochodzi również wartość kolekcjonerska, a ta jest często kilka razy większa.

Niestety wadą takiego rodzaju inwestowania jest narażenie na utratę złota spowodowaną działaniem przestępczym. Również podczas dokonywania zakupu tego kruszcu należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż dość łatwo można paść ofiarą oszustwa, kupując zaledwie pozłacane przedmioty lub zupełnie bez wartości zamiast cennego żółtego kruszcu. Najpewniej więc kupować złoto u jego dealerów, bądź też poprzez banki lub w wyspecjalizowanych sklepach.

Innym sposobem inwestowania to inwestowanie pośrednie. Mowa to przede wszystkim o zakupie akcji funduszy, które swoje narzędzia inwestują w złoto. O ile na świecie takie fundusze są bardzo powszechne to w naszym kraju jest to dopiero w początkowej fazie rozwoju. Ponadto pośrednio można inwestować w złoto poprzez kupowanie certyfikatów na złoto wyemitowanych przez GPW. Polega to na kupowaniu papierów wartościowych będących alternatywą depozytu kruszcu w postaci fizycznej. Nie zależnie od sposobu inwestycji w złoto, cell jest jeden – jak najwyższe zyski. Jednak trzeba inwestować z głową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *