Blog numizmatyczny Banknoty Historia polskiego pieniądza

Historia polskiego pieniądzaPod koniec II wojny Światowej na ternie Polski posługiwano się trzema walutami. W celu opanowania sytuacji rząd tymczasowy Polski – zależny od Moskwy Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powołał Kasę Resortów, której już szybko zmieniono nazwę na Centralną Kasę Skarbową, która miała pełnić tymczasowo rolę banku emisyjnego. Jednak już w zamysłach była reaktywacja Narodowego Banku Polskiego, jako banku centralnego. PKWN już w sierpniu wprowadziło nowe banknoty, które docelowo miały zastąpić będące w obiegu pozostałe pieniądze. Pierwszą serię banknotów wydrukowano w dwóch drukarniach – w moskiewskiej drukarni GOZNAK, oraz w krakowskiej Drukarni Narodów. Były to banknoty o nominałach od 50 gr do 500zl.

Na banknotach widniał jako bank emisyjny nie istniejący jeszcze Narodowy Bank Polski, w związku z tym, że NBP jeszcze nie istniało, nie było na banknotach podpisów zarządu banku emisyjnego. Banknoty były różnych rozmiarów, ich jakość nie była zbyt dobra – druk był w różnych odcieniach. Banknoty posiadały jeszcze jedną poważną wadę – nota prawna, którą umieszczono na awersie była niefachowo przetłumaczona z rosyjskiego i brzmiała: „Przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym, fałszowanie jest będzie karane zgodnie z prawem”. Błędnie przetłumaczone słowo obowiązkowym było poprawione już w banknotach następnej serii, które były w większości drukowane na terenie Polski. Jedynie banknoty o nominale 50gr nie posiadały tej noty prawnej.

Banknoty emitowane w roku 1944, były bardzo łatwe do podrobienia, szczególnie łatwo fałszowano banknot o nominale 500zł, nic dziwnego, że wycofano go zaledwie po roku od daty wprowadzenia w obieg. Pieniędzy w banknotach w 1944 roku wprowadzono przeszło 405mln na łączną sumę 21 341 934 000zł. Jednak szybko się okazało, że potrzeba więcej pieniędzy, gdyż wyzwalane były coraz większe tereny Polski. Już 10.01.1945 roku dekretem PKWN pieniądze emitowane przez Centralną Kasę Skarbową były jedynym prawnym środkiem płatniczym, pieniądze będące dotychczas w obiegu można było wymienić w stosunku 1:1 jednak tylko do kwoty 500zł na osobę.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *