Blog numizmatyczny Numizmatyka Historia Mennicy Warszawskiej

Historia Mennicy WarszawskiejObecnie działającą i dającą zatrudnienie wielu ludziom mennicą w Polsce, jest Mennica Warszawska, której początki działalności datowane są na około rok 1766. Została ona zamknięta w wyniku rozbiorów w roku 1796, swoją działalność uruchomiła ponownie w roku 1810. Zajmując się biciem monet Księstwa Warszawskiego, których to bicia były prowadzone do roku 1815 lecz z początkiem 1816 zostały już bite monety Królestwa Polskiego. Swój monopol na produkcję stempli państwowych uzyskała w roku 1824. W czasie trwania II wojny światowej jej zasoby zostały zrabowana a i mennica częściowo zniszczona przez wojska niemieckie. Przez lata 1941 – 1944 były bite cynkowe monety dla ziem polskich.

W późniejszym okresie miało miejsce przeniesienie mennicy na ówczesną ulicę ceglaną. Pierwsze egzemplarze powojennych monet zostały wybite w roku 1953, nabita została na nich wcześniejsza data 1949. Nazwa “Polska Rzeczpospolita Ludowa” jako oznaczenie państwa została zapoczątkowana w roku 1957. Przedsiębiorstwo uzyskało wyróżnienie, jakim był Order Sztandaru I klasy, który był przyznawany instytucjom za zasługi wobec Państwa Polskiego. Od roku 1990 na monety powróciło bicie napisu “Rzeczpospolita Polska” a orzeł odzyska utraconą koronę. Przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną a kolejnym etapem jej rozwoju było otwarcie nowego budynku przy ulicy Żelaznej.

Ówczesna mennica warszawska zajmuję się nie tylko biciem monet obiegowych, ale również na bieżąco wypuszcza nowe egzemplarze monet kolekcjonerskich, które są bite w srebrze i złocie. Mennica Warszawska zajmuję się również płatnościami elektronicznymi, wyrobami medalierskimi, produkuje polskie odznaczenia państwowe, znaczki czy też datowniki. Dzięki swoim spółkom działa również w takich branżach jak :metale szlachetne, ochrona osób i mienia czy też na rynku deweloperskim. Warszawska mennica posiada długą historię która sprawia iż ten obiekt jest nie tylko zakładem produkcyjnym dającym pracę, ale również staje się niezwykłym eksponatem naszej polskiej kultury.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Grafiteria.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *