Blog numizmatyczny Banknoty Gulden gdański

Gulden gdańskiWolne Miasto Gdańsk utworzone w 1920 roku po ogromnych zniszczeniach jakie dokonały się podczas II Wojny światowej uzyskało suwerenność jako Wolne Miasto Gdańsk. Na terenie około 1900 km 2 działało wiele przeróżnych firm, powoli rozwijała się gospodarka i kwitło Zycie. Większość gdańszczan przynależała do narodu niemieckiego jednak tak naprawdę nikt nie czół się ani polakiem ani Niemcem, wszyscy określali się mianem gdańszczanie. Taką odrębność gospodarki Wolnego Miasta Gdańska podkreślał również odrębna gdańska waluta. Początkowo była nią marka jednak w roku 1923 została wprowadzona waluta gdańska określana jako gulden gdański.

Waluta ta stała się już na zawsze symbolem tego miasta tak jak dwa lwy przytrzymujące herb Gdańska. Guldeny gdańskie przypominały wyglądem dolary. Dzisiaj jest on jedna z najbardziej wyszukanych monet i banknotów historycznej polski. Jedna z najbardziej pożądanych walut przez kolekcjonerów i numizmatyków a zarazem historyków. Gulden Gdański to pieniądz Wolnego Miast Gdańska. Wprowadzono go w roku 1923 a wycofano w roku 1939, można więc z powadzeniem powiedzieć, że gulden był moneta międzywojenną. II wojna sprawiła że oryginalnych banknotów z tamtego okresu zachowało się niewiele, większość została zagrabiona, zniszczona albo spalona, dlatego jest to tak bardzo pożądana waluta dla kolekcjonerów.

Wolne miasto Gdańsk posiadało również swoją monetę i swoją mennicę w okresie napoleońskim kiedy to podlegało całkowicie Francji a dla wojsk napoleońskich stanowiło bazę. W roku 1808 uruchomiona została w mieście mennica miejska, w której wybijano monety takie jak : szelągi , grosze oraz próbne szóstaki. Od nazwiska kierownika mennicy Jana Ludwika Meyera, litera M ustanowiona została znakiem menniczym tych monet. Po upadku Napoleona w roku 1813 mennica została zamknięta , natomiast Wolne miasto Gdańsk włączono wtedy do ówczesnych Prus. Dzisiaj te monety oraz banknoty stanowią cel poszukiwań numizmatyków i kolekcjonerów nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Gedanopedia.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *