Blog numizmatyczny Numizmatyka Gdzie kupić monety?

Gdzie kupić monety?Gdzie nie spojrzeć znajduję porady, że warto inwestować w numizmaty. Jednak zgodnie z poradami nie chodzi tu o zakup i inwestycje w monety historyczne ale w te, które na rynku zwane są kolekcjonerskimi. Są to monety wybijane przez mennice państwowe w niewielkich seriach wykonane często z metali szlachetnych lub też ze stopu przypominającego złoto –zwanego również nordyckim złotem (nordic gold). Najczęściej inspiracją do wybicia takiej monety jest rocznica związana ze znaną osobą lub też z wydarzeniem. Monety takie mogą służyć jako normalny środek płatniczy, choć aby je kupić trzeba zapłacić więcej niż wynosi jego nominał.

Jednak mogą przynieść całkiem niezły zysk, tak jak na przykład złote 200zł z 1995 roku wyemitowane w ilości kilkuset sztuk, z okazji konkursu im Fryderyka Chopina, czy też seria monet z tzw. „bursztynowego szlaku” . Jednak nie każdy wie gdzie można kupić takie monety. Najczęściej słyszy się opinie, że warto kupić na portalach aukcyjnych takich jak Allegro. Owszem można kupić tam taniej, jeśli akurat mamy sporą dawkę szczęścia, jednak można równie dobrze paść ofiarą oszusta, który zamiast upragnionej monety sprzeda nam podrobioną, lub tez nic nie warty szmelc.

Jeśli ktoś pragnie inwestować we wspomniane monety warto kupować w wyspecjalizowanych sklepach z numizmatami. Sklepy można takie spotkać w sieci, ale również w większych miastach. Nie da się ukryć, że są one droższe niż allegro, jednak mamy za to pewność, że kupujemy u pewnego sprzedawcy, który nam doradzi jaką monetę warto kupić. W takich sklepach można również zakupić szereg niezbędnych akcesoriów do przechowywania monet, do ich konserwacji itp. Jeśli musimy sprzedać taką monetę często sklep pośredniczy w transakcji.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *