Blog numizmatyczny Dukaty Dukat, a postacie z bajek

Dukat, a postacie z bajekCzy na dukatach lokalnych mogą znajdować się wizerunki postaci z bajek? Owszem, mogą. Dukaty lokalne służą promocji regionu, a jego wizerunkiem mogą być również postaci z bajek. I w ten sposób do obiegu niedługo ma wejść Białka, na której znajdować się będzie sympatyczny kundelek, którego chyba każdy zna z dzieciństwa. Tak, właśnie! Na dukacie wybity będzie Reksio!

Jest to dukat lokalny wykonywany na specjalne zamówienie Bielska-Białej. Nie jest to jedyny numizmat, jaki będzie miał na sobie postać powstałą w Studio Rysunkowym w Bielsku-Białej. Istnieją już plany, że powstaną kolejne dukaty z wizerunkami innych kreskówek z tego studio.

Do obiegu zostanie włączonych jedynie dwadzieścia tysięcy sztuk monet z Reksiem. Będzie można je nabyć przede wszystkim w mieście emitującym te monety. Wyznaczone zostaną specjalne punkty, w których będzie można je nabyć za niewygórowaną cenę. Oczywiście jest to bardzo atrakcyjne dla turystów oraz mediów, które uwielbiają miasta promujące się w ten sposób. Ostatnio taka forma promocji regionu stała się bardzo powszechna, bo jest skuteczna. Ludzie są zachwyceni możliwością płatności przy pomocy innych monet niż te powszechnie będące w obiegu.

Dukaty, które będą emitowane dla turystów i społeczności lokalnej w ilości dwudziestu tysięcy sztuk wybite zostaną z mosiądzu – nazwane są one Trzema Białkami. Natomiast okazy kolekcjonerskie jedynie w ilości pięciuset srebrnych dukatów. Piętnaście tysięcy monet z Reksiem zostanie wyemitowanych w postaci Siedmiu Białek, bitych z bimetalu.

Dukaty wybite z tych mniej wartościowych metali będą miały charakter bonów towarowych. Monety te będzie można wymienić w wyznaczonych punktach usługowych, na świadczone przez nie usługi. Punkty takie będą odpowiednio zaznaczone, a oficjalne oznaczenie będzie podane do publicznej informacji.

Numizmaty wykonane ze srebra – specjalnie dla kolekcjonerów – zostaną wykonane specjalną techniką, która daje tak zwany „efekt kątowy”. Co to oznacza? Efekt kątowy to możliwość oglądania dwóch różnych obrazków w jednym miejscu monety, w zależności od kąta oglądania numizmatu. Technika ta została wykonana po raz pierwszy właśnie na kolekcjonerskiej Białce.

Tak więc, można śmiało stwierdzić, że dukatom lokalnym nie są obce postaci z bajek. Reksio, a w przyszłości może Bolek i Lolek, oraz inni bohaterowie naszych ulubionych bajek z dzieciństwa. Czy nie jest to fantastyczny sposób na wypromowanie miasta, w którym powstały te znane przez wszystkich postacie?

1 thought on “Dukat, a postacie z bajek”

  1. Kiedyś kolekcjonowałem dukaty lokalne z różnych miast Polski. Pamiętam jak kupiłem pierwszego dukata w Fromborku. Od tego zaczęło się. Następnie był Licheń, Malbork i Częstochowa. Dużo podróżowałem. Dukatów z wizerunkiem kreskówek raczej nie miałem nigdy w kolekcji. Myślę, że dukaty powinno kupować się za pieniądze, których nie będziemy później żałować, ponieważ dukat nie zyskuje na wartości tylko traci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *