Co wybrać?Numizmatycy bardzo dbają o swoje zbiory. Monety traktują bardzo delikatnie i odpowiednio je przechowają. Jest to słuszne działanie bo monety choć wydawać by się mogło że wykonane z twardego tworzywa są bardzo podatne na zniszczenie. Łatwo się tasują i równie łatwo wchodzą w reakcje chemiczne z innymi tworzywami co powoduje naloty, plamki i wypłowiały kolor. Szczególnie narażone na zniszczenie są te wykonane ze szlachetnych kruszców jak złoto czy srebro. Dlatego odpowiednie przechowywanie jest tak istotne. Sposobów przechowywania monet kolekcjonerskich jest naprawdę bardzo dużo. Uzależnione to jest od kilu czynników.

Po pierwsze od preferencji numizmatyka, nie każdemu przecież podoba się to sami, po drugie od możliwości finansowych, są bardzo tanie i bardzo drogie sposoby przechowywania monet. Po trzecie od wielkości i rodzaju zbioru. Bardzo popularne są klasery czy albumy. Pomagają w prosty sposób uporządkować cała kolekcje i bez problemu oglądać monety. Inaczej wyglądają kapsle czyli pojedyncze plastikowe kapsuły chroniące każdą monetę z osobna i holdery czyli pudełeczka umożliwiające dwustronne oglądanie monety. Na kapsle i na cholery potrzebne są dodatkowo specjalne palety umożliwiające ich przechowywanie. Jeszcze innym nieco droższym sposobem są numizmatyczne szafki, sekretarzyki itp.

Dość c drogie bo wykonane z drewna często również wykończone drogom materiałem prezentują się bardzo elegancko i wystawnie a tym samym dają możliwość bezpiecznego i eleganckiego przechowywania całej dużej kolekcji. Inaczej przechowuje się tzw. monety bulionowe nie posiadające raczej wartości kolekcjonerskiej a wartość inwestycyjną. Dla ich posiadaczy ważne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią czy ciepłem jak również przed kradzieżą. Nie są raczej przeglądanie oglądane dlatego mogą być przechowywane w specjalnych woreczkach- sposób może nie efektowny ale za to bezpieczny i w pełni zadowalający posiadaczy tego typu monet. Najważniejsze że są zabezpieczone i nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Irbos.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *