Blog numizmatyczny Banknoty Banknoty serii “generał”

Banknoty serii “generał”Lata I Wojny Światowej na terenach zaborów były bardzo gwałtowne. Po wystąpieniu przeciwko sobie dawnych państw zaborczych, wojska niemieckie zajęły część dawnego zaboru rosyjskiego i niektórych tych terenów utworzono Generalną Gubernię Warszawską, która po wojnie miała się przekształcić w całkowicie zależne Królestwo Polskie. Zarząd Generalnej Guberni w grudniu powołał Polską Krajową Kasę Pożyczkową. Był to bank emisyjny, który miał wprowadzić na terenach guberni nową walutę zastępującą rosyjskie ruble. Nowa waluta była wprowadzona na mocy dekretu z grudnia 1916, jednak do obiegu bilety PKKP weszły dopiero w lipcu 1917 roku. W emisji były dwie serie banknotów zwanych popularnie „jenerałami” oraz „generałami”.

Nazwy pochodziły od dwóch różnych napisów widniejących pod nota prawną. Na „jenerałach” podpis brzmiał: „Zarząd jeneral-gubernatorstwa warszawskiego” pisane małymi literami. Również sama nota była niejasno sformułowana i jako bank emisyjny była wymieniona bliżej nieokreślona Kasa Pożyczkowa. Te błędy były naprawione już w następnej serii banknotów. Nowa, poprawiona nota prawna brzmiała: „Rzesza Niemiecka przyjmuje odpowiedzialność za spłatę Biletów Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, w Markach Niemieckich po cenie nominalnej”. Bilety nowej serii obejmowały nominały ½, 1, 2, 5, 10, 20, 100 oraz 1000mkp. Wymiary tych banknotów są różne i wynoszą od 100 x 65 mm w przypadku najniższego biletu do 210 x 128mm. Banknoty te były wydrukowane w Reischdruckerei w Berlinie.

Posiadały znaki wodne w kształcie kółek oraz czteroramiennej gwiazdy na całej powierzchni. Na rewersie banknotów umieszczono serię oraz siedmiocyfrowe numery. Kolor tych numerów jest zależny od nominału i można spotkać zarówno czerwone oznaczenia jak i czarne. Wszystkie banknoty na awersie posiadały tarczę herbową z białym orłem w koronie, na czerwonym tle. Rewers zdobiły rysunki orientalne z reprodukcjami głów kobiet w antycznym stylu. Banknoty marek polskich z obu serii były w obiegu do stycznia 1919 roku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Dukatkrakow.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *