Blog numizmatyczny Banknoty Banknoty przedstawiające Gdańsk

Banknoty przedstawiające GdańskBanknoty Wolnego Miasta Gdańska emitowane były przez kilkanaście lat (okres międzywojenny ) początkowo przez Gdańską Kasę Centralna – do 31 marca 1924 roku a następnie Bank Gdański. Waluta obowiązującą w Wolnym Mięście Gdańsku jako prawny środek płatniczy był gulden gdański wprowadzony do obiegu decyzją senatu. Podkreślał to suwerenność tego miasta jak również jego odrębna gospodarkę- na terenie Wolnego Miasta Gdańska zniszczonego po I wojnie światowej rozpoczęło swoją działalność wiele przeróżnych firm. I chociaż początkowo środkiem płatniczym była marka niemiecka szybko wprowadzono odrębna walutę – gulden gdański. Bank gdański emitował banknoty o różnych nominałach.

Według gdańszczan banknoty te przypomniały wyglądem dolary, przedstawiały wizerunki ciekawych miejsc w Gdańsku. 10 guldenów gdańskich zostało wyemitowane 10 lutego 1924 jak również 1 lipca 1930, na banknocie tym widniał wizerunek Dworu Artusa w Gdańsku (jest to gmach usytuowany w centrum miasta, przydługim Targu44, dawniej był on miejscem spotkań kupców oraz ośrodkiem życia towarzyskiego, później mieściła się tam giełda, obecnie stanowi jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), banknot ten został wycofany z obiegu w 1932 roku. 20 guldenów gdańskich – banknot z 2 stycznia 1932 z wizerunkiem Wieży Więziennej w Gdańsku (powstała jako element obwarowania Głównego Miasta w Gdańsku).

Następnie banknot o nominale 20 guldenów gdańskich wydany 1 listopada 1937 przedstawiał wizerunek wspomnianego wcześniej Dworu Artusa w Gdańsku . Kolejny banknot to 25 guldenów gdańskich z dnia 10 lutego 1924, 1 października 1928 oraz z dnia 2 stycznia 1931 z wizerunkiem kościoła Mariackiego w Gdańsku (Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku ) – banknot wycofany z obiegu w roku 1933. 50 guldenów gdańskich wydane 5 lutego 1937 przedstawiało dom podcieniowy w Trutnowach (dużych wiejskich budynków mieszkalnych z charakterystycznym podcieniem). Kolejny emitowany przez Bank Gdański banknot to 100 guldenów gdańskich z 10 lutego 1924oraz 1 sierpnia 1931 z wizerunkiem portu gdańskiego jak również żurawia portowego, i kolejny 500 guldenów gdańskich przedstawiający wizerunkiem Wielką Zbrojownię w Gdańsku oraz 1000 guldenów gdańskich z 10 lutego 1924 z wizerunkiem Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Gedanopedia.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *