Blog numizmatyczny Banknoty Banknoty 1000zł 1945

Banknoty 1000zł 1945W Pierwszej emisji polskich powojennych banknotów w 1944roku, które były wyemitowane przez Centralną Kasę Skarbową najwyższym banknotem było 500zl. Dopiero w 1945 roku w styczniu reaktywowany Narodowy Bank Polski wyemitował swój pierwszy banknot – 1000zł. Pierwsza seria jednak tego banknotu była drukowana na tych samym papierze co poprzednio drukowane pieniądze. Był to pierwszy banknot, który był zaprojektowany już w Polsce przez Ryszarda Kleszczewskiego i wydrukowany był jedynie w Polsce w łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Banknot ten miał wymiary 182 x 97mm. Posiadał znaki wodne w kształcie wydłużonych gwiazd na całej powierzchni. Na obu stronach banknotu były umieszczone seria oraz numery seryjne w kolorze czerwonym.

Już w rok później był wyemitowany następny banknot o nominale 1000zł, zaprojektowany przez Wacława Borowskiego. Był to pierwszy banknot, który posiadał na awersie podpisy zarządu NBP. Rysunki na banknocie utrzymane były w stylu socrealistycznym. Na awersie widoczne były postacie górnika i robotnika, na rewersie widać krajobraz przemysłowy. Banknot miał zmieniony znak wodny – była to litera W o różnych odcieniach, taki znak wodny utrzymał się aż do wymiany pieniędzy w roku 1950. W półtorej roku później do obiegu wszedł następny banknot 1000zł, również projektu Wacława Borowskiego.

Od poprzedniego różnił się jedynie rysunkami na banknocie – na awersie jest robotnik, natomiast na rewersie znajduje się pejzaż przemysłowy z dymiącymi kominami. Wszystkie te banknoty obowiązywały do 28.10.1950roku. Na kolejny banknot o tym nominale trzeba było poczekać do 1965 roku, kiedy to na zbliżające się tysiąclecie państwa polskiego wyemitowano nowoczesny banknot o tym nominale. W stosunku do poprzednich banknotów nie był on duży, jego wymiary to 150 x 75mm. Był to pierwszy banknot z późniejszej serii wielcy Polacy. Jego znak wodny to głowa Mikołaja Kopernika w kole. Awers ozdabiał rysunek Mikołaja Kopernika, na rewersie widoczny jest rysunek układu słonecznego w kopernikowskim rozumieniu. Projektantami banknotu byli Julian Pałka orz Henryk Tomaszewski.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Numisklep.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *