Blog numizmatyczny Banknoty Banknot 1.000.000 złotych

Banknot 1.000.000 złotychPolska w okresie transformacji społeczno gospodarczej była w trudnej sytuacji ekonomicznej. W Polsce szalała inflacja, która w roku 1989 osiągnęła poziom 1395%. Już w roku 1989 wprowadzono do obiegu nowe banknoty o nominale 20 000, 50 000 oraz 200 000złotych. W następnym roku zostały one uzupełnione o nominały 100 000 oraz 500 000złotych, największe nominały 1 000 000 oraz 2 000 000 zostały wprowadzone kolejny w 1991 oraz 1992 roku. Banknot o nominale 1 miliona został zaprojektowany przez Arkadiusza Hedricha. Należy on do serii „wielcy Polacy” i drukowany był na papierze gładzonym o zabarwieniu kremowym.

Na awersie znajduje się postać Władysława Reymonta, który została umieszczona po prawej stronie banknotu. Druk na awersie jest w kolorach brązowym, fioletowym oraz czerwonym w technice wklęsłodruku, natomiast poddruk w offsecie w kolorystyce jasnozielonym, oliwkowym, beżowym oraz irysowym. Na rewersie znajduje się pejzaż wiejskim, na którym widać rozłożyste drzewo. Pejzaż jest w kolorystyce brązowej, natomiast poddruk rewersu jest fioletowo, różowo irysowym. Banknot wydrukowano w warszawskiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Banknoty miały już nowe zabezpieczenia przed fałszowaniem. Należało do nich wtopiona nitka, która posiadała wielokrotnie powtórzony napis NBP świecący pod promieniami UV na czerwono, ponadto w masie papierowej są umieszczone włókna tzw. Broki, które świeca na czerwono oraz niebiesko pod wpływem promieni UV. Pod wspomnianymi promieniami świecą również cyfry nominału oraz tło banknotu. Jednak nie tylko zabezpieczenia związane z wykorzystaniem lampy UV były w użyciu w tym banknocie – zabezpieczenia były związane również z drukiem. Użyto tu techniki stalorytu – czyli wklęsłodruku w przypadku rysunku głównego na awersie banknotu. Użyto również w rysunku techniki mikrodruku na awersie w mikrodruku jest napis Rzeczpospolita Polska na rewersie mikrodruk ma treść Narodowy Bank Polski. Banknot był wyemitowany w dwóch seriach pierwsza z 1991 roku, kolejna pojawiła się już w roku 1993. Obowiązywał do roku 1997.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Kolekcjabanknotow.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *