Blog numizmatyczny Akcesoria Akcesoria kolekcjonerskie

Akcesoria kolekcjonerskieDla każdego z nas numizmatyka jest czymś innym. Tak samo jak inny jest każdy z nas. Dla jednych może to być hobby, dla innych sposób na nudę, pasja, czy sposób na życie. Tak samo jedyna w swoim rodzaju jest nasza kolekcja. Jedni zbierają autentyki, inni repliki. Jedni kolekcjonują monety z minionych epok, inni wolą monety współczesne. Jeszcze inni wolą banknoty lub zupełnie odmienne, oryginalne numizmaty. Nie ma przepisu na dobrą kolekcję, lub na dobrego numizmatyka. Najważniejsze aby prowadziła pasja. Wtedy wiadomo będzie kiedy i w jakim podążyć kierunku. A kierunków jest wiele. Do tego dołożyć możemy szereg akcesoriów kolekcjonerskich i nasze skarby będą bezpiecznie przechowywane i pięknie wyeksponowane. A do wyboru mamy wiele np. albumy, klasery, kasety, kuferki, etui, kapsle, holdery, również lupy.

Warto pamiętać, że akcesoria, to nie tylko estetyka, ale również bezpieczeństwo. Ochrona przed uszkodzeniami i zabrudzeniami pozwoli cieszyć się naszą kolekcją przez długie lata. Numizmatyka kojarzy się głównie z kolekcjonowaniem monet. bardzo często monety te występują w seriach, a każda seria posiada jakiś motyw przewodni, temat oraz cel. Przykładowo od 1993 roku jest emitowana seria „Zwierzęta świata”. Celem serii jest zaprezentowanie gatunków zwierząt zagrożonych przez rozwijającą się cywilizację. Cyklicznie co rok wydawana jest moneta z wizerunkiem zwierzęcia. Ale numizmatyka, to nie tylko serie.

To również monety wydawane na specjalne okazje, wybijane dla podkreślenia ważności danego wydarzenia. Nazywane są okolicznościowymi. Najnowszą i najważniejszą monetą okolicznościową wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski w 2011 roku jest „Beatyfikacja Jana Pawła II – 1 V 2011”. Aż 5 monet zostanie poświęconych papieżowi Polakowi – tradycyjnie dwuzłotówkę z nordyckiego złota, srebrną 20-złotówkę oraz 3 złote monety o nominałach 25, 100 i 1.000 zł. Ta ostatnia moneta zostanie wyemitowana w ilości zaledwie 500 szt. i wzbudza największe zainteresowanie. Na to konto dwuzłotówek powstanie milion.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *