25 guldenówDla kolekcjonerów banknotów polskich szczególne znaczenie mają te z okresu przed II wojna światowa z tego względu że nie zachowało się ich zbyt wiele. Do tych szczególnie cennych należy gulden gdański którego emisja przypadła na lata 1923-1930 czyli okres Wolnego Miara Gdańska. Wolne Miasto Gdańsk jak każde autonomiczne miasto-państwo posiadało własna jednostkę walutowa podkreślająca jego ekonomiczną odrębność. Gulden został uchwała senatu zatwierdzony jako powszechny i prawnie dopuszczony do obiegu pieniądz od roku 1923 kiedy to po raz pierwszy został wydany przez Gdańską Kasę Centralną a następnie jego emisja zajął się w roku 1924 Bank Gdański, mający kilka swoich oddziałów w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wybijane były również monety, z tym ze Bank Gdański nie posiadał własnej mennic a monety były wybijane e Berlinie, zresztą napisy zarówno na monetach jak i na banknotach były podobnie jak na poprzedniej walucie marce w języku niemieckim. Guldeny były bardzo staraninie zaprojektowane. Papierowe banknoty miały wizerunki ciekawych historycznych dzisiaj miejsc z Gdańska. Każdy banknot posiadał obowiązkowo znak wodny oraz symbol gdańska- dwa lwy podtrzymujące herb gdański. Banknot o nominale 10 guldenów przedstawiał Dwór Augusta w Gdańsku podobnie jak banknot 25 guldenów z roku 1937. Dwudziesto guldenówka z roku 1932 natomiast przedstawiała wizerunek Wieży Więziennej, symbol murów obronnych historycznego Gdańska.

Banknot o nominale 25 guldenów gdańskich to wizerunek słynnego Kościoła Mariackiego natomiast banknot o nominale 50 guldenów to dom podcieniowy charakterystyczny dla architektury ówczesnych Żuław. Kolejny nominał to banknot 100 guldenów gdańskich wydany 10 lutego 1924 jak również 1 sierpnia 1931 z wizerunkiem portu gdańskiego i żurawia portowego. I jeszcze w obiegu były nominały 500 oraz 1000 guldenów z wizerunkami kolejno: Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku oraz Ratusza na Rynku Głównym. Wszystkie banknoty wydane przez Bank Gdański miały odmienna kolorystę, przeważał kolor brązowy, pomarańczowy oraz szary.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Blogpublika.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *