Blog numizmatyczny Banknoty 1000zł z roku 1965

1000zł z roku 1965Po przeprowadzonej reformie walutowej z roku 1950 w Polsce w obiegu było siedem nominałów banknotów. W roku 1960 jednak po 10 latach, wycofano pierwsze banknoty o najniższych nominałach 2 oraz 5 złotych zastępując je aluminiowymi monetami. Po upływie jednak prawie 15 lat zorientowano się, że potrzeba jest emisja nowego banknotu o wyższym nominale 1000zł. Postanowiono jednak odejść od socrealistycznej stylizacji i zastąpić ją nowym pomysłem. Opracowano więc serię wielkich Polaków. Właśnie to nowy banknot miał się stać początkiem tej serii. Był to o wiele nowocześniejszy banknot niż poprzednie. Projekt powierzono dość znanym na ówczesne czasy artystom Henrykowi Tomaszewskiemu oraz Julianowi Pałce. Drukiem zajęła się Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie.

Banknot posiadał znak wodny o kształcie zarysu głowy Mikołaja Kopernika, który umieszczono w białym kole znajdującym się po lewej stronie awersu. Był to banknot mniejszy niż wyemitowane wcześniej. Był to początek też ujednolicenia wielkości banknotów. Jego wymiary to 150 x 72 mm. Kolorystyka banknotu była utrzymana w różowych odcieniach. Banknot posiadał oznaczenia jednoliterowe od A do S wartości oznaczenia numeru seryjnego były siedmiocyfrowe. Znaki serii były umieszczone pionowo na czerwonym tle marginesu oraz w centrum banknotu. Na awersie banknotu widnieje głowa Mikołaja Kopernika Na marginesie pod godłem Polski umieszczono podpisy ówczesnego Prezesa Narodowego Banku Polskiego Stanisława Majewskiego oraz Głównego Skarbnika Jana Bartosika.

Na rewersie po lewej stronie umieszczono rysunek układu słonecznego heliocentrycznego, natomiast po prawej stronie widnieje koło w którym znajduje się znak wodny, a pod nim umieszczona została nota prawna. Banknot był w obiegu od roku 1966 do 31 grudnia 1978 roku. Już po wycofaniu banknotu w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Narodowy Bank Polski zdecydował się na reemisję ostatniej serii banknotu z przeznaczeniem do celów kolekcjonerskich. Banknot został zastąpiony przez wprowadzony w 1975 roku 1000 zł ponownie z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Numisklep.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *